Orange: Mobilny Internet do 42 Mb/s

Autor: Profesor Kategoria: Internet  6 października 2010 13:01 

Orange przyspiesza swój mobilny Internet. Pomarańczowy operator rozpoczął wdrażanie nowej technologii dostępu do sieci, która pozwala osiągnąć transfer na poziomie do 42 Mb/s. Do końca roku zasięg szybkiego Internetu ma objąć kilka polskich miast.

W środę (6 października 2010 roku) komórkowa sieć Orange rozpoczęła pilotaż mobilnego dostępu do Internetu w technologii HSPA+Dual Carrier. Technologia ta polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mb/s przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2

Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11 proc. populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.

Dodatkowo Orange zapewnia szerokopasmową transmisję danych w technologii HSPA na terenach zamieszkanych przez około 56 proc. populacji kraju. Do stacji bazowych Orange w sieci 3G są doprowadzone światłowody, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. Łącza światłowodowe będą też przydatne w przyszłości, gdy rozwijać się będzie łączność LTE.

Jednocześnie Orange rozbudowuje sieć CDMA umożliwiającą transfer do 3,1 Mb/s – jest to jedyna w kraju oferta szybkiego mobilnego dostępu do internetu na obszarach wiejskich. Grupa TP zakłada, że w zasięgu sieci CDMA do połowy 2011 roku będzie prawie 90% powierzchni kraju.

Przypomnijmy, że w lipcu 2010 roku także komórkowa sieć Plus przeprowadziła testy technologii HSPA+ pozwalającej na uzyskanie prędkości transmisji danych do 42 Mb/s. Tak szybkie przepływności są dostępne obecnie na kilkudziesięciu stacjach o największym ruchu transmisji danych w stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: media2.pl

Jeden komentarz to "Orange: Mobilny Internet do 42 Mb/s"

  1. karola pisze:

    jak nie Neostrada przyspiesza i obniża swoje ceny, to teraz internet mobilny w Orange. Widać grupa kapitałowa TP wzięła się do pracy. Mam nadzieje, że ten trend się utrzyma i coraz więcej będzie nowości, promocji w stylu choćby pakietów TV ( z opcją testowania przez 3 miesiące i darmową usługą TV na życzenie) w obydwu firmach.


More in Internet (716 of 978 articles)