Plus chce oferować internet LTE następnej generacji

Autor: Profesor Kategoria: Internet  16 stycznia 2013 11:23 

Komórkowa sieć Plus, która obecnie świadczy najszybszy w Polsce internet bezprzewodowy w technologii LTE do 150 Mb/s, ma w planach wdrażanie w kolejnych latach następnej generacji szybkiego przesyłu danych nawet do 1 Gb/s – LTE Advanced.Zdaniem Zygmunta Solorza-Żaka na działania spółek z jego grupy dużego wpływu nie będzie miał z kolei wynik przetargu na częstotliwość 1800 MHz. Miliarder nie wiąże z nim dużych nadziei.

Złożyliśmy ofertę, ale nie wierzymy, żebyśmy wygrali. My mamy już częstotliwości. Zrobiliśmy to pro forma, żeby wiedzieć, jak idzie ten przetarg – mówi Zygmunt Solorz-Żak, prezes komórkowej sieci Plus

Chodzi o spółki należące do NFI Midas, czyli Mobyland i CenterNet, które posiadają łącznie 20 MHz. Dodatkowe 10 MHz z pasma 1800 MHz posiada również Polkomtel. Oferty na jedno z najważniejszych pasm w Europie, które pozwala na osiąganie przepustowości około 150 Mb/s złożyli także do Urzędu Komunikacji Elektronicznej m.in.: P4, PTC, Centertel i Emitel. Rozstrzygnięcie planowane jest jeszcze w styczniu tego roku.

Zygmunt Solorz-Żak dodaje, że wraz z rozwojem usług przesyłu danych operatorzy będą potrzebować znacznie więcej częstotliwości niż obecnie. Tym bardziej, że Polkomtel już myśli o możliwościach wykorzystania kolejnej generacji sieci szybkiego przesyłu danych, czyli LTE Advanced, które daje możliwość przekazu do 1 Gb/s.

To jest przyszłość, to za parę lat. Ale chodzi o to, że już jest plan, który zakłada jego wejście. I do tego potrzeba już około 100 MHz, żeby ten 1 Gb/s osiągnąć – mówi biznesmen

Dodatkowo w najbliższym czasie Plus wprowadzi do swojej oferty smartfony, które będą obsługiwać szybki mobilny Internet LTE, nie tracąc jednocześnie możliwości zestawiania połączeń głosowych. Szef Plusa zapowiada, że w kolejnych miesiącach Polkomtel będzie rozwijać również sklep z aplikacjami.

Źródło: media2.pl

Komentowanie nie jest możliwe.


More in Internet (200 of 978 articles)
plusgsm